Orphan Black nabs seven awards on night two of the CSAs

Baroness Von Sketch Show, Letterkenny and Kim's Convenience also had strong showings at the creative fiction gala.
Orphan Black S4 from Bell site

With cameras now rolling on its last ever episode, Orphan Black picked up seven CSAs at The Academy of Canadian Television and Cinema’s creative fiction gala on Wednesday night.

The Temple Street-produced series collected prizes including Best Direction in a Dramatic Series (John Fawcett), Best Photography in a Dramatic Program or Series (Aaron Morton), Best Writing in a Dramatic Series (Graeme Manson) and Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series (Jay Prychidny).

CBC shows were the night’s other big winners, with the Murdoch Mysteries Christmas special claiming four awards and Baroness Von Sketch ShowKim’s Convenience and The Tragically Hip – A National Celebration all receiving three apiece.

A Merry Murdoch Christmas, which aired in December 2015, took home prizes for Best TV Movie or Limited Series, Best Direction in a Dramatic Program or Limited Series (Michael McGowan), Best Writing in a Dramatic Program or Limited Series (Peter Mitchell) and Best Original Music Score for a Program (Robert Carli).

Meanwhile, Frantic Films’ Baroness Von Sketch Show won awards for Best Variety or Sketch Comedy Program or Series, Best Writing in a Variety or Sketch Comedy and Best Picture Editing in a Variety or Sketch Comedy (Mike Fly, Jeremy LaLonde).

Elsewhere, CraveTV original Letterkenny staved off competition from Kim’s ConvenienceMohawk Girls and What Would Sal Do? to prevail in the Best Writing in a Comedy Program or Series. The New Metric Media-produced series also won the Best Direction in a Comedy Program or Series (Jacob Tierney).

In the children’s categories, the award for Best Animated Program or Series went to CBC’s The Curse of Clara: A Holiday Tale (produced by Toronto’s Smiley Guy Studios). Meanwhile, Sinking Ship Entertainment’s Odd Squad (TVO) bested BackstageDegrassi: Next Class, Make It Pop and Wild Kratts to claim the Best Children’s or Youth Fiction prize.

As well, PAW Patrol, produced by Spin Master with animation from Guru Studios, won the Best Pre-School Program or Series, while Degrassi: Next Class won Best Writing in a Children’s or Youth Program or Series (Alejandro Alcoba) and Best Direction in a Children’s or Youth Program or Series (Eleanore Lindo).

Overall, programs and series airing on CBC walked away with 18 awards on night two, with Bell Media taking 11, DHX three, Corus four, TVO three and Super Channel two.

 

The full list of winners is as follows:

  • Best Animated Program or Series: The Curse of Clara: A Holiday Tale (CBC) (Smiley Guy Studios) Jonas Diamond, Jeremy Diamond, Veronica Tennant, Vickie Fagan, Mike Valiquette, Denny Silverthorne
  • Best Children’s or Youth Fiction Program or Series: Odd Squad TVOKids (TVO) (Sinking Ship Entertainment) J.J. Johnson, Blair Powers, Tim McKeon, Paul Siefken, Adam Peltzman, Mark De Angelis, Matthew J.R. Bishop
  • Best Performing Arts Program: The Taming of the Shrew (CBC) (Melbar Entertainment Group) Barry Avrich, Susan Edwards
  • Best Pre-School Program or Series: PAW Patrol (TVO) (Spin Master Paw Productions 3 Inc.) Laura Clunie, Ronnen Harary, Keith Chapman, Scott Kraft, Patricia Burns, Marilyn McAuley
  • Best TV Movie or Limited Series: Murdoch Mysteries – A Merry Murdoch Christmas (CBC) (Shaftesbury) Christina Jennings, Scott Garvie, Peter Mitchell, Yannick Bisson, Julie Lacey, Stephen Montgomery
  • Best Variety or Sketch Comedy Program or Series: Baroness Von Sketch Show (CBC) (Frantic Films) Carolyn Taylor, Meredith MacNeill, Aurora Browne, Jennifer Whalen, Jamie Brown
  • Best Achievement in Make-Up: Frontier – Elizabeth Kuchurean – “Mushkegowuk Esquewu_ Discovery Channel (Bell Media) (Take the Shot Productions/ASAP Entertainment)
  • Best Costume Design: Meredith Markworth-Pollack,  Reign – “Clans” CTV (Bell Media) (Take 5 Productions)
  • Best Direction in a Children’s or Youth Program or Series: Eleanore Lindo, Degrassi: Next Class – “#ThisCouldBeUsButYouPlayin” Family Channel (DHX Media)
  • Best Direction in a Comedy Program or Series: Letterkenny – “Super Soft Birthday” CraveTV (Bell Media) (New Metric Media) Jacob Tierney
  • Best Direction in a Dramatic Program or Limited Series: Murdoch Mysteries – A Merry Murdoch Christmas (CBC) (Shaftesbury), Michael McGowan
  • Best Direction in a Dramatic Series: Orphan Black – “Transgressive Border Crossing Space” (Bell Media) (Temple Street), John Fawcett
  • Best Direction in a Variety or Sketch Comedy Program or Series: The Tragically Hip – A National Celebration (CBC) (Insight Production Company Ltd.), David Russell
  • Best Direction in an Animated Program or Series: PAW Patrol – “Pups Save Friendship Day” TVO (TVO) (Spin Master Paw Productions 3 Inc.) Jamie Whitney
  • Best Original Music Score for a Program: Murdoch Mysteries – A Merry Murdoch Christmas, (CBC) (Shaftesbury), Robert Carli
  • Best Original Music Score for a Series: Sensitive Skin – HBO Canada (Bell Media) (Rhombus Media), Douglas Koch
  • Best Photography in a Dramatic Program or Series: Orphan Black – “From Dancing Mice to Psychopaths Space” (Bell Media) (Temple Street), Aaron Morton
  • Best Photography in a Variety Program or Series: The Tragically Hip – A National Celebration (CBC) (Insight Production Company), Alex Nadon, Tyler Pigeon
  • Best Picture Editing in a Comedy Program or Series: Kim’s Convenience – “Gay Discount” (CBC) (Thunderbird), Kye Meechan
  • Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series: Orphan Black – “The Scandal of Altruism”, Space (Bell Media) (Temple Street), Jay Prychidny
  • Best Picture Editing in a Variety or Sketch Comedy Program or Series: Baroness Von Sketch Show – “If the Killer is Watching” (CBC) (Frantic Films), Mike Fly, Jeremy LaLonde
  • Best Production Design or Art Direction in a Fiction Program or Series: Orphan Black – “Human Raw Material”, Space (Bell Media) (Temple Street), John Dondertman, Liz Calderhead
  • Best Sound in a Comedy or Dramatic Program or Series: Vikings – “The Last Ship”, History (Corus Entertainment) (Take 5 Productions Inc), Jane Tattersall, Steve Medeiros, Brennan Mercer, David McCallum, Dale Sheldrake, Martin Lee, Kirk Lynds, Yuri Gorbachow, Daniel Birch, Goro Koyama, Jack Heeren
  • Best Sound in a Variety or Animated Program or Series: The Tragically Hip – A National Celebration (CBC) (Insight Production Company Ltd.), Jay Vicari, Peter Gary, Jon Erickson, Lee Moro, Mark Vreeken
  • Best Visual Effects: Vikings – “The Last Ship” History (Corus Entertainment) (Take 5 Productions Inc), Dominic Remane, Bill Halliday, Michael Borrett, Kieran McKay, Jim Maxwell, Paul Wishart, Ovidiu Cinazan, Jeremy Dineen, Tom Morrison, Leann Harvey
  • Best Writing in a Children’s or Youth Program or Series: Degrassi: Next Class – “#YesMeansYes”, Family Channel (DHX Media), Alejandro Alcoba
  • Best Writing in a Comedy Program or Series: Letterkenny – “Super Soft Birthday”, CraveTV (Bell Media) (New Metric Media), Jacob Tierney, Jared Keeso
  • Best Writing in a Dramatic Program or Limited Series: Murdoch Mysteries – A Merry Murdoch Christmas (CBC) (Shaftesbury), Peter Mitchell
  • Best Writing in a Dramatic Series: Orphan Black – “The Collapse of Nature”, Space (Bell Media) (Temple Street), Graeme Manson
  • Best Writing in a Variety or Sketch Comedy Program or Series: Baroness Von Sketch Show – “I Can’t Believe This Used to Take Days” (CBC) (Frantic Films), Carolyn Taylor, Meredith MacNeill, Jennifer Whalen, Jennifer Goodhue, Dawn Whitwell, Monica Heisey, Mae Martin
  • Best Writing in an Animated Program or Series: Nerds and Monsters – “Bee-Hive Yourself”, YTV (Corus Entertainment) (Slap Happy Cartoons), Craig Martin
  • Best Achievement in Casting: Kim’s Convenience – “Frank & Nayoung” (CBC) (Thunderbird), Deirdre Bowen, Millie Tom
  • Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series: Orphan Black, Space (Bell Media) (Temple Street), Kevin Hanchard
  • Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series: Kim’s Convenience – Janet’s Photos / Ddong Chim (CBC) (Thunderbird), Andrew Phung
  • Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series: The Taming of the Shrew (CBC) (Melbar Entertainment Group), Ben Carlson
  • Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series: Wendy Crewson, Slasher, Super Channel (Allarco Entertainment) (Shaftesbury)
  • Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series: Emily Hampshire, Schitt’s Creek – Bob’s Bagels / Moira’s Nudes, (CBC) (Not A Real Company Productions, Inc)
  • Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series: Elle-Máijá Tailfeathers, Unclaimed, (CBC) (Full Flood Productions)
  • Best Performance in a Children’s or Youth Program or Series: Brittany Raymond, The Next Step, Family Channel (DHX) (Temple Street Productions)
  • Best Performance in a Guest Role, Dramatic Series: Edward Asner, Forgive Me – “Blessed Is”, Super Channel (Allarco Entertainment) (Emotion Pictures Inc.)
  • Best Performance in an Animated Program or Series: Martin Short, The Cat in the Hat Knows a Lot About Camping!, Treehouse TV (Corus Entertainment) (Portfolio Entertainment Inc.)